Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On LinkedinVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube
Prawo w biznesie nowych technologii

Newsletter Smart Cities Polska II/2019

Wiosna w tym roku jest również związana z wyjątkowym boomem w branży inteligentnych miast. Dlatego zachęcam do przeczytania – dłuższego niż zwykle newslettera . Prace nad rządowym raportem na temat IoT zostały zakończone i już za kilka dni jego oficjalna premiera odbędzie się w uroczym miejscu w Warszawie. Raport zawiera kompleksową analizę przeszkód w rozwoju inteligentnych miast przez zespół ekspertów z licznymi zaleceniami dotyczącymi ich rozwiązania.

Są zbieżne z tym co proponowaliśmy od 2016 roku, m.in. w zarysie wizji i strategii „Nowe Życie w miastach”. Aby je wdrożyć, zawarliśmy już umowy z krajami V4 i zaczęliśmy dążyć do stworzenia jednolitej platformy dla rozwiązań inteligentnych miast na poziomie miejskim i regionalnym .

Liczne wydarzenia, takie jak Smart City Expo w Łodzi lub regionalne targi w Brnie URBIS 2019 pokazują, że zainteresowanie rośnie, a kolejne miasta i firmy wyróżniają się w dziedzinie innowacji technicznych. W najnowszym numerze City: One dwa artykuły poświęcone są temu tematowi: Blockchain w CUW Toruń i Urban Lab w Gdyni.

Czy rząd zdecyduje się budować kompetencje poza cyklem wyborczym, aby wesprzeć tak ważną branżę dla strategicznego rozwoju inteligentnego miasta? Zdaniem ekspertów potrzebne jest także ujednolicenie wizji i strategii rozwoju inteligentnych miast na poziomie krajowym. Mamy nadzieję, że jako interesariusze systemu inteligentnego miasta w Polsce będą chcieli wziąć w nim udział. Prawie wszystkie kraje w Azji ((ASEAN Smart City Network) podjęły takie kroki, również w Skandynawii (Nordic Smart City Network). W Europie środowiska inteligentnych miast są również szybko integrowane: ci, którzy działają niezależnie, np. Smart Cities Polska lub Smart City Club na Słowacji, a także rządowe, co skutkuje podpisaniem umów (Umowa z Bratysławy) Zachęcamy do kontaktu i współpracy!

Porównanie charakterystyki inteligentnego miasta w Europie i Azji to najnowszy artykuł Ali Korenika opublikowany w najnowszym City: One. Okładkę magazynu zdobi stop przyszłości opracowany przez Łukasza Kuciela, INNVIA Polska,  www.innvia.com

Ciekawym akcentem jest pojawienie się Chin w Europie, która jest coraz bardziej aktywna w obszarze Smart City, oferując swoją wiedzę w oparciu o ponad 270 eksperymentalnych wdrożeń i, między innymi, zostaliśmy zaproszeni na spotkania z think tankami do Cambridge . Zapraszam do lektury!

W tym miesiącu chcemy wyróżnić firmę EYLaw i Uniwersytet Łazarskiego za pozytywny wpływ na integrację i rozwój polskiego sektora Smart City i Blockchain.

Koncepcja systemu operacyjnego dla Smart Cities została zaprezentowana podczas pierwszego spotkania międzynarodowych think-tanków. Z inicjatywy Cambridge Smart City Business School przedstawiciele wiodących europejskich uniwersytetów, właścicieli firm i ekspertów wymienili doświadczenia z poprzednich projektów, badań i realizacji. Prezentacje dotyczyły między innymi rozwoju sztucznej inteligencji i nowych standardów pomiaru rozwoju i planowania przyszłości inteligentnych miast.

Mateusz Jarosiewicz przedstawia polską koncepcje smart city na międzynarodowym spotkaniu think-tanków pod patronatem Cambridge Smart City Business School

W swojej prezentacji przedstawiłem metaforę życia w mieście jako grę rozwoju społecznego, a także pomysł stworzenia nowego systemu operacyjnego Smart Cities neOS. Dzięki uprzejmości dr Zhenqiang Xu wiele się dowiedzieliśmy o skali rozwoju chińskich miast i możliwościach współpracy z europejskimi środowiskami akademickimi, firmami, startupami i ekspertami w zakresie, między innymi, wykorzystania dużych zbiorów danych dostępne w Chinach.

Przystanki autobusowe lub biblioteki publiczne należą do miejsc, które codziennie odwiedza wiele osób. Ale pozornie zwyczajną przestrzeń można poprawić dzięki koncepcjom Smart City. Na przykład projekt Smart Stop to punkt międzylądowania, który zapewni odwiedzającym nie tylko niezbędny komfort podczas oczekiwania na autobus, ale także informacje i usługi. Sami obywatele decydują o faktycznej formie postoju.

Na stronie  www.icitypoint.eu  zainteresowane strony mogą decydować o kształcie przystanku, jego wyposażeniu i obsługiwanych przez niego informacjach  Czytaj więcej.

Rosnące zainteresowanie inteligentnymi miastami potwierdziły drugie targi URBIS Smart City, które odbyły się w Brnie w dniach 5 i 6 czerwca 2019 r.

Mieli już dwa pawilony i powierzchnię prawie 5000 m2. Międzynarodowa konferencja z udziałem ponad 160 prelegentów z całej Europy odbyła się jednocześnie na ośmiu scenach. Tegoroczne targi prezentowały ofertę 61 wystawiających firm i gościły 1700 gości, głównie przedstawicieli administracji państwowej i publicznej oraz ekspertów w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla inteligentnych miast. Z Polski prezentacje wygłosiły Gdynia i Poznań. Czytaj więcej.

Podczas URBIS 2019 Mateusz Jarosiewicz otrzymał statuetkę smartONE za organizowanie działań Smart City w Polsce, promowanie udostępniania i współpracy w V4 oraz promowanie rozpowszechniania innowacji za pośrednictwem Wspólnego katalogu innowacyjnych usług publicznych. Na zdjęciu z Miloslavem Jurikiem z organizacji Smart City klub rozpowszechniający wiedzę o Smart City na Słowacji. Drugi z Davidem Bartą, współorganizatorem targów i organizatorem miasta: One zone i Pavel Nacowskym z think tanku RASC oraz grafik magazynu.

Na Uniwersytecie Łazarskiego w Warszawie EYLaw # NewTechTrends2019 zorganizował następującą konferencję Inteligentne miasta, inteligentny biznes i ich wpływ na środowisko naturalne. Podczas konferencji omawialiśmy także koncepcję systemu operacyjnego i praktykę projektów inteligentnego miasta w Polsce. Wśród uczestników i panelistów były takie firmy jak EY, Microsoft, Orange. Smart Cities Poland and City: Jeden był partnerem tego wydarzenia. Czytaj więcej

ABC

11-12 to pierwsza Smart City Expo w Łodzi. W wydarzeniu wzięło udział 44 wystawców z całej Polski reprezentujących następujące branże: oświetlenie zewnętrzne, ładowarki do pojazdów elektrycznych, pojazdy elektryczne, oprogramowanie, firmy konsultingowe, rozwiązania antysmogowe, odnawialne źródła energii. Ważną częścią wydarzenia była konferencja dla 200 osób. 25 prelegentów z tak znanych instytucji jak Deloitte Polska, T-Mobile, Mastercard, polskie e-płatności, Asseco Data System, Cyberus Labs i WPIP zaprezentowały swoje poglądy na temat Smart City. Zobacz więcej

W najnowszym numerze magazynu City: One omawiającym rozwiązania zgodne z ideą #SmartCity opublikowano artykuł opisujący wdrożenie Blockchain w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych. Dzięki temu Centrum może digitalizować swoje dokumenty i obsługiwać je w szybszy, bezpieczniejszy i tańszy sposób. Istnieją również opisy wdrażania innowacyjnego procesu tworzenia inteligentnego miasta w pionierskim Gdyńskim Laboratorium. Otwórz problem

Aplikacja iVoting umożliwi głosowanie w budżecie obywatelskim, ale także dodatkowe funkcje, takie jak: budowanie lokalnego rynku towarów i usług, wspieranie lokalnych walut lub nagradzanie aktywności obywatelskiej. Startup zaprezentował swoje możliwości 16 maja na Uniwersytecie Łazarskiego w Warszawie, gdzie prezentacja systemu odbyła się w gronie ekspertów smart city i Blockchain.

Głosowanie przez iVoting ma zapobiec jego sfałszowaniu. Każdy obywatel musi być w stanie sprawdzić, czy jego głos został poprawnie przyjęty. Jednocześnie system zapewnia pełną anonimowość i bezpieczeństwo głosowania. Twórcy chcą, by ich pomysły – jak się przyznają – ulepszyć demokrację i stworzyć społeczeństwo obywatelskie w Polsce.

Startup tworzą dziś programiści i eksperci blockchain z Krakowa, Bielska-Białej i Warszawy. Początkowo projekt został opracowany pod merytoryczną opieką polskiego akceleratora technologii Blockchain pod nazwą Lokalna.net. Dziś oficjalnie działa teraz osobno i pod inną nazwą, ale nadal korzysta z usług doradczych, w tym prof. Krzysztof Piech.

Dziękuję za przeczytanie!

Smart Cities Polska to niezależny, międzynarodowy think-and-do-tank mający na celu wspieranie rozwoju inteligentnych miast w Polsce. Łączymy wszystkie zainteresowane strony ekosystemu inteligentnych miast, takie jak: samorządy, firmy, startupy i eksperci. Od 2012 roku promujemy zintegrowany i kompleksowy model wdrażania inteligentnego miasta oparty na koncepcji systemu operacyjnego dla miast i gamifikacji aktywności obywatelskiej. Zbieramy i dzielimy się dobrymi praktykami (Dekalog polskiego Smart City), edukujemy samorządy i promujemy rozwiązania (magazyn City: One) oraz zachęcamy młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu innowacji i rozwoju ich miast (gra Future City).

Pobierz Dekalog w PDF
Dołącz do newslettera koordynatorów Smart Cities Polska
Szanujemy Twoją prywatnośc / We respect your privacy.

Related posts:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter Smart Cities Polska
Bądź krok w krok z rozwojem branży smart city w Polsce i pobierz kodeks 10-najważniejszych wartości w budowie udanych przedsięwzięć smart city!
Szanujemy Twoją prywatność.
shares