Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On LinkedinVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube
Prawo w biznesie nowych technologii

Smart city i coworking

Mija  10. rocznica  mojej decyzji o poświęceniu się tworzeniu modeli zmian społecznych. Po uderzeniu głową o ścianę i próbowaniu skalowania domyślnego modelu biznesowego coworkingu, zdałem sobie sprawę, że tylko modele katalizatorów obejmujące całe miasto, takie jak inteligentne miasto, mogą przetrwać i są filarami przyszłości biznesu coworkingowego, a także samych miast.

Minęło trochę czasu, kiedy próbowałem przekonać rozproszoną społeczność małych właścicieli współpracowników, że nasz model nie wytrzyma i prawdopodobnie skończy bardzo, bardzo szybko, ale nie chcieli słuchać. W przyszłym roku sieć powierzchni finansowanych ze środków publicznych zamieniła się w biznes, zakłócając przestrzeń coworkingową w każdym większym mieście.

Był rok 2011, ale oczywiście nie było to, co nadchodzi teraz, kiedy główne międzynarodowe sieci otwierają wiele wielkich przestrzeni w stolicach, wykorzystując głębokie kieszenie bankierów VC, zarządców nieruchomości i właścicieli.

Ciepły, organiczny wzrost społeczności generowany przez liderów – czas się pożegnać. Przyszłość jest w wielkich korporacyjnych globach-behemotach.

Cóż, też przewidziałem to. Ale w rzeczywistości problem coworkingu i rozwoju tych niesamowitych społeczności (w Polsce) leży gdzie indziej, niż myśli wielu ludzi i uważam, że mam rację. Polska ma drenaż mózgów, a liczba freelancerów i twórców na rynku nie rośnie, a nawet maleje!

Problem może wyglądać następująco: jak zachęcić przeciętnego pijącego tee (spoza branży kreatywnej) do wypełnienia wszystkich nowych przekształconych miejsc? Innymi słowy: jak sprawić, by ludzie się uczyli i stawali się kreatywni w celu wzrostu wynajmu biura?

Wprowadzenie poważnych gier może być jednym z rozwiązań. W Polsce opracowaliśmy złożony model zachęcania uczniów szkół średnich i techników do wejścia na pokład inteligentnego miasta i do branży kreatywnej, ale to już  inna historia.

W niektórych miastach ważną kwestią jest to, jak nie wynajmować budynków pracownikom korporacyjnym, ale jak wykorzystywać rosnącą liczbę freelancerów, cyfrowych nomadów i branż kreatywnych do wypełniania nowych podłóg w nowych, wyrafinowanych budynkach, a nawet dzielnicach.

Musimy przemyśleć to na dużą skalę. To, czego nie widać w arkuszu dla małych firm, jest tym, co widzą duzi operatorzy. I teraz robią wrażenie.

Wkrótce nadejdzie rewolucja, w jaki sposób miasto jest traktowane, wykorzystywane i postrzegane. Dla coraz większej liczby osób przestrzenie miejskie stają się platformą spotkań, na której dzielą czas na kreatywne działania z innymi ludźmi. Dla przypomnienia, dla większości z nas ulice miast są wciąż środkiem najszybszego transferu między pracą a domem i odwiedzaniem wielu dziwnych biur, aby dogadać się z życiem w tak zwanym społeczeństwie. Ale era ta dobiega końca zgodnie z teorią Tofflera z Trzeciej fali. (i wiele innych).

Rzeczywistość zmienia się szybko i ma na celu przekształcenie większości doświadczeń zgodnie z nowymi paradygmatami i nową rzeczywistością. Kiedy rozmawiamy, nowe technologie „jedzą” miejsca pracy i organy administracyjne jeden po drugim. Nowa rzeczywistość dotyczy konwergencji, doświadczenia, wrażliwości na wszystkie działania związane z nauką i użytecznym społeczeństwem lub działalnością miejską.

Krok po kroku, angażując ludzi w nowe modele społeczne, takie jak coworking, a także inteligentne miasto, my, innowatorzy pionierscy, wprowadzamy oczekiwania na zupełnie nowy poziom dla obywateli. Wyobraź sobie, jak konkurencyjne będzie to miasto po całkowitej reorganizacji, aby ułatwić kulturę coworkingową we wszystkich miejscach i przestrzeniach. Nowa inteligentna cyfrowa warstwa miasta społecznościowego będzie w końcu emanować w różnych formach.

Najważniejsze  wartości coworkingowe : społeczność ,  współpraca ,  otwartość  mogą być świetnym fundamentem do budowania na nim innych rozwiązań inteligentnego miasta.

W tym momencie naprawdę chcę zachęcić społeczność coworkingową i startupową do współpracy z urzędami miejskimi w celu ułatwienia i promowania nowych modeli społeczno-ekonomicznych, takich jak platformy współpracy, gospodarka dzielenia się i przedsiębiorczość społeczna.

Dlaczego to takie ważne?

W lipcu 2011 r. Mitsui Fudosan ogłosił nową koncepcję Kashiwa-no-ha Smart City, opartą na trzech filarach: symbiozie środowiska, zdrowiu i długowieczności oraz tworzeniu nowego przemysłu.

Gate Square, który służy jako centrum inteligentnego miasta i zrzesza biura, rezydencje, powierzchnie handlowe, hotel i zaplecze akademickie, zachęca do interakcji między mieszkańcami tego obszaru, a także tymi, którzy dojeżdżają do miasta do pracy. (@Mitsui Fudosan Co., Ltd.)

Perspektywa miasta oferuje dostęp do wszystkich podatników, a to oznacza, że ​​komunikacja odbywa się we wszystkich miejskich grupach społecznych. Jednocześnie administracja miasta nie ma możliwości samodzielnego dostosowania się do nowych przełomowych innowacji w wystarczająco szybkim tempie, ponieważ możliwości rozwoju zawsze utknęły w martwym punkcie w procesach administracyjnych i budżetowych.

Linia współpracy między urzędami miasta a coworkingiem i startupami musi być zaznaczona. Jeśli wszystkie mają wpływ, miasta mogą się dobrze rozwijać i żyć w pełni. Ale czym właściwie jest inteligentne miasto? dotyczy obywateli we wszystkich aspektach ich życia i rozwoju z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologicznych, a także metod integracji i umożliwienia ludziom zajmowania miejsca kierowcy w miastach.

Tak więc, co mnie niepokoiło i o czym mówię w  podcastie Smart City, jest to, że w rzeczywistości startupy oferujące usługi swoim obywatelom są często angażowane we współpracę. Przyjąłem więc, że przyszła rola tej społeczności dla miasta może mieć ogromne znaczenie. Uznanie pozytywnego efektu gromadzenia kreatywnych ludzi w dzielnicach poprzemysłowych w celu ich rewitalizacji daje mi nadzieję, że strategia miejska w końcu będzie obejmować systematyczne podejście do wsparcia i korzyści dla lokalnych społeczności.

Ale nie zawsze tak się dzieje. W większości przypadków pozytywny efekt tej koalicji pochłania prywatny biznes, a nie samo miasto.

Nadal istnieje konflikt między staromodną archaiczną hierarchią a częściowym podejściem do zarządzania miastem i nowymi impulsami oddolnymi. Nowe koncepcje urbanistyczne dotyczą napędzania rozwoju poprzez połączenie pomysłów, produktów, które umożliwiają mądrości tłumu w tworzeniu miasta. Tak zwane  podejście smart city 3.0 . Ale tego, czego nie da się połączyć w starym paradygmacie z jedynie ulepszeniem zwanym czasem „kreatywnym” lub „inteligentnym”, można połączyć w zupełnie nowy model inteligentnego miasta, a ostatecznie zastąpi on miasta nadrabiające zaległości i wciąż przekształcające miasta.

To, co ma nadejść, jest oczywiście ustandaryzowane jako środowisko programowania aplikacji dla „sklepów i” i „rynków aplikacji” dla twórców miast i wizjonerów. Nie jest możliwe utrzymanie podstawowych potrzeb narzędzi obywateli opartych na pewnej formie kapitalistycznego / rynkowego pośrednika działającego z nieba i oceanów. Wszystko zostanie przeniesione do lokalnych chmur i jak najbliżej społeczności ludzi przyjmujących te niezależne standardy, normy te zostaną wprowadzone na poziomie UE lub na poziomie globalnym.

Zmiana orientacji wykorzystania wspólnych platform komunikacyjnych / technologicznych oraz pojawienie się nowych interfejsów zostanie również osiągnięta dzięki nowym standardom przesyłania danych i zasadniczej zmianie filarów obecnego systemu, takich jak transakcje finansowe ( Fintech ), a także płynne egzekwowanie prawa i płynność poprzez blockchain, a także rozproszone i wiarygodne bazy danych. 

Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli wszystkie aplikacje będą tylko większym, złożonym systemem, który pozwoli miastom radzić sobie lepiej. I nie chcę wydawać etykiety – ani jej marki (jeśli mogę to nazwać  City2.0neOS ) Z pewnością agregacja i proces ustanawiania standardów dla miast może być procesem, który zakończy się zupełnie nowym ekosystem dla innowacji i pełnego odsłonięcia naszego życia, i o to w tym wszystkim chodzi.

Tak więc, moim zdaniem, powstanie nowy model miast oparty na   idei Open Source (Github i Linux to większe przykłady). Będzie on opierał się na wartościach, które tworzą ruch coworkingowy, a ten model będzie kombinacją dobrze znanych rozwiązań i aplikacji w znormalizowanej formie międzymiastowej, która zostanie opracowana przez społeczność dla jej własnych celów i najlepszych interesów. A co najlepsze, ten ruch jest żywy i żyje i dzieje się na całym świecie. Mam nadzieję, że w mojej najlepszej woli będzie to najlepsze rozwiązanie, którego odwrócenie nie da się powstrzymać.

Napisz do mnie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat  miasta coworkingowego !

mateusz.jarosiewicz@smartcitiespolska.org

Pobierz Dekalog w PDF
Dołącz do newslettera koordynatorów Smart Cities Polska
Szanujemy Twoją prywatnośc / We respect your privacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter Smart Cities Polska
Bądź krok w krok z rozwojem branży smart city w Polsce i pobierz kodeks 10-najważniejszych wartości w budowie udanych przedsięwzięć smart city!
Szanujemy Twoją prywatność.
shares