Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On LinkedinVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube
Prawo w biznesie nowych technologii

Smart City na Spalonej Ziemi – Historia Przyszłości Dubaju

Czy można dzięki konsekwencji i wizji ze spalonej ziemi i biedy stworzyć centrum gospodarcze świata? Historia wybitnych marzycieli, wizjonerów i przywódców Lee Kuan YewMohammeda bin Rashid Al Maktouma udowadniają, że można. Wizja jest już ważniejsza od słupków w Excelu.

Jeśli chcemy czerpać najbardziej aktualne wzorce do budowy naszych smart city okazuje się, że musimy skierować swój wzrok na Bliski Wschód i do Azji.  Moja prezentacja dotyczy strategii Dubaju na stanie się smart city do 2021 roku.

Rekomendacje jakie wyciągnąłem dla Polski studiując rozwój udanych projektów smart cities na Bliskim Wschodzie:

  1. Rząd musi być akcjonariuszem i aktywnym twórcą przyszłości. Wyjść jej na przeciw bez strachu i oswoić ją. Nie ma gotowych rozwiązań na takie zagadnienia, jak włączanie AI w społeczne życie czy zmiana genomu. Angażując się w szeroki dialog należy zrozumieć te zjawiska i skutecznie je uregulować.
  2. Jeśli państwo nie jest w stanie prowadzić kosztownych badań podstawowych, to wciąż może konkurować atrakcyjną legislacją. Lokalizacja z dostępem do potencjalnych rynków, odgrywanie partnerskiej roli w testowaniu nowych rozwiązań oraz skalowaniu ich w oparciu o infrastrukturę miasta i państwa stanowią duży atut państwa w skali globalnej.
  3. Konieczne jest ustalenie konkretnych, realistycznych, ale i ambitnych terminów, do których zostanie wprowadzona zmiana. Należy stwierdzić: “wszystko będzie działać na blockchainie do 21 marca 2021”, zamiast: “być może uregulujemy czym to jest do 2020 roku, a wdrożymy pierwsze zastosowania jakoś później…, może za 20 lat to będzie działać”.

Więcej przykładów z Dubaju:

Smart Dubaj – Najszczęśliwsze miasto na świecie

Przykładem wielkiej wizji moonshot w Polsce był opisany przez nas projekt dzielnica przyszłość, z którego prezentacji pochodzi moja początkowa prezentacja.

Dzielnica Przyszłości – Futurystyczny projekt

https://youtu.be/Qi8tuLzjvfM

Pobierz Dekalog w PDF
Dołącz do newslettera koordynatorów Smart Cities Polska
Szanujemy Twoją prywatnośc / We respect your privacy.

Newsletter Smart Cities Polska
Bądź krok w krok z rozwojem branży smart city w Polsce i pobierz kodeks 10-najważniejszych wartości w budowie udanych przedsięwzięć smart city!
Szanujemy Twoją prywatność.
shares