Social Media

Visit Us On TwitterVisit Us On LinkedinVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube
Prawo w biznesie nowych technologii

System operacyjny miasta

Czy kiedykolwiek pomyślałeś o swoim mieście jak o komputerze, a o instytucjach i administracji jak o systemie operacyjnym OS do niego?  Ta metafora zaczyna coraz bardziej odpowiadać rzeczywistości. Telefony zmieniają się w smartfony, a miasta w smart cities.
Nowy system dla miasta własnie jest pobierany…

Według statystyk na 70% używasz smartfona do czytania tej strony. Czy wiesz, co jest najważniejszym i najcenniejszym jego komponentem oprócz aparatu? Oczywiście jego system operacyjny. Ten pojedynczy element może zwiększyć moc i bezpieczeństwo urządzenia. Jeśli działa on nieefektywnie, to grozi to utratą danych, spowolnieniem działania i szybkim rozładowaniem baterii. Znamy dobrze to uczucie wadliwie działającego systemu.
Jeśli realizuje swoją funkcję w tle,  to możemy na ekranie doświadczać gier i multimediów oraz użytkować aplikacje niezbędne do biznesu.

Filozofia systemu jest tym, co robi różnicę.

Znamy dobrze różnicę między Windows Phone, Android i Apple. Oczywiście tego pierwszego już nikt nie używa. Microsoft boleśnie nauczył się, że tylko działanie skupione na wspieraniu rozwoju otwartego ekosystemu i angażowaniu twórców do budowania na nim swojego biznesu ma długofalowy sens. Zamknięte rozwiązania zawsze na końcu przegrywają przez konkurencję że strony sieciowego tłumu specjalistów. Teraz czekamy na ruch Chińczyków i na HarmonyOS.

Szansą dla Unii Europejskiej na zachowanie swojej konkurencyjności jest wybór kilku specjalizacji, na których skupi swoje wysiłki R &D, by utrzymać pozycję w rywalizacji z USA i Chinami.
Jednym z takich programów był Future Internet, obecnie przetransformowany w FiWare. Dlaczego wybrano miasta jako obszar pracy nad „przyszłym internetem” ? Otóż według mnie i jak rozumiem z tłumaczeń ekspertów, to dlatego, że żadna transmisja danych nie dzieje się w próżni, a dominująca większość ludzi mieszka przecież w miastach. Nasze życie ma miejsce w coraz większym stopniu w Realu, a funkcje związane z zarządzaniem danymi przechodzą do „tła”. Płacimy sama swoją obecnością, zamawiamy usługi i wiedzę za pomoca głosu. To wszystko jest jednak wkomponowane w logikę jaką stwarza miasto, z jego mapą, systemem transportowym, energetycznym, funkcjami instytucji, rynkiem wymiany danych między platformami itd. Wszędzie gdzie występowały komercyjne jedno funkcyjne rozwiązania mogą zostać one włączone w jeden system z jedym „pulpitem”, profilem użytkownika, sztuczna inteligencja jaka asystentem wspierającym nasze cele itd.

Czym jest system operacyjny dla miasta?

Po raz pierwszy miałem przyjemność widzieć pulpit systemu operacyjnego dla miast w zeszłym tygodniu. Zbudowany na europejskim FiWare z open-sourcowych komponentów, Digital Enabler pozwala na zainstalowanie wszelkiego rodzaju oprogramowania w oparciu o dane z czujników i innych źródeł. To tylko początek możliwości jakie się z tym wiążą. Analityka big-data, Ai, to niektóre z modułów, które mogą być zintegrowane z systemem.

Tu przy okazji należy wspomnieć o planach Smart Cities Polska realizowanych od początku działania. Planujemy stworzyć własną polska edycję otwartego systemu dla miast do czego zapraszamy naszych partnerów.

System podobnie jak instalator Linuxa, rozpoznaje m.in. wszystkie rodzaje sensorów, które rozmieszczone są już obecnie w mieście i pozwala na odwoływanie się do nich, tak jak do zainstalowanego już w systemie urządzenia. Powstają wielostronne połączenia danych. Dzięki temu, że są one dostępne z poziomu jednego środowiska programistyczne można je łączyć w dowolny sposób, uzyskując niemożliwe do tej pory efekty wizualizacyjne, statystyki wspierające decyzje, metody symulacyjne i obliczeniowe.

Przykładowe zastosowania, które zostały zaprezentowane w Poznaniu to, heat-mapa transportu rowerowego, korelaty zw. z opłatami miejskimi, śmieciami, zamieszkaniem okolicy przez różne grupy demograficzne, zajętością miejsc parkingowych. Wszystkie dane można ułożyć na pulpicie administratora metodą drag & drop i jako gospodarz podglądać wskaźniki w czasie rzeczywistym.

Jak nam Idzie w Polsce instalacja systemu operacyjnego dla miast

Z przedstawicielami polskich inteligentnych miast uczestniczyłem w pierwszych warsztatach OASC w Poznaniu w przestrzeni FuturLab PCSS tuż przed Poznań Development Forum w dniach 10-11 października.

Otwarte i zwinne inteligentne miasta

Na warsztatach dowiedzieliśmy się o sporo o działaniach Open Agile Smart Cities Initiative na całym świecie. Wizją inicjatywy „Otwarte i zwinne inteligentne miasta” (OASC) jest stworzenie otwartego rynku inteligentnych miast w oparciu o potrzeby miast i społeczności (http://connectedsmartcities.eu/open-and-agile-smart-cities/).

Miasta mają wszelkiego rodzaju zestawy danych lub będą je mieć wkrótce

Jak je powiązać dane, aby uzyskać cenne informacje? W jaki sposób oś czasu wywozu śmieci pomaga stworzyć mapę restauracji otwartych o konkretnej godzinie? Jak wykorzystać dane dotyczące zajetosci nieruchomości komunalnych i zmian demograficznych do planowania seniorskich programów mieszkaniowych?

Najważniejsze, czego się nauczyłem to jak zadać sobie właściwe pytanie?

 

OASC przyczynia się do europejskiego i światowego zapotrzebowania na wspólne ramy inteligentnych miast. Wspólne ramy norm są niezbędne do stworzenia rynku, który umożliwi społecznościom przekształcenie korzyści płynących z nowych technologii w miejsca pracy i wzrost w środowisku miejskim.

Wdrożenie innowacyjnych, lecz powtarzalnych rozwiązań zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstw, pobudzi konkurencję poprzez unikanie uzależnienia od dostawcy (konkurencji) i umożliwi powszechny udział obywateli w rozwoju usług.

MiMs to ewoluujący podstawowy zestaw lekkich i otwartych standardów technicznych wspierających miasta w rozwoju i zamawianiu cyfrowych usług miejskich. Wdrażając MIM, miasta unikają blokady dostawcy, a jednocześnie wspierają lokalne rozwiązania ułatwiające globalne skalowanie.

Z mojego punktu widzenia jest to komplementarne do tego, nad czym pracujemy w ramach sojuszu grupy V4. To, co OASC nazywa MiMs, jest tożsame z naszą koncepcją inteligentnych usług jako propozycja stworzenia rynku dla rozwiązań smart city. Poznań może być pierwszym miastem, które dołączyło docponad 200 miast, które podpisały już list intencyjny dążenia do minimalnyego standardu interiperacyjnosci usług smart city dla miast.

Mam nadzieję, że udało się  mi zainspirować czytelnika do zagłębienia się w koncepcję nowego systemu operacyjnego dla miast.

Smart Cities Polska to pozarządowy think-and-do tank zrzeszający osoby i podmioty działające na rzecz polskich rozwiązań smart city. Współpracujemy z międzynarodowymi organizacjami, miastami i ekspertami. Wyznaczamy kierunki rozwoju i lobbujemy za nimi w strukturach rządowych.

Jesteśmy autorem strategii i wizji stworzenia integralnego polskiego inteligentnego miasta: „ Nowe życie w miastach, polski model przejścia do inteligentnego miasta 3.0 ”.

Zachęcamy firmy i miasta do współpracy.

Kontakt: mateusz.jarosiewicz@smartcitiespolska.org

Pobierz Dekalog w PDF
Dołącz do newslettera koordynatorów Smart Cities Polska
Szanujemy Twoją prywatnośc / We respect your privacy.

Newsletter Smart Cities Polska
Bądź krok w krok z rozwojem branży smart city w Polsce i pobierz kodeks 10-najważniejszych wartości w budowie udanych przedsięwzięć smart city!
Szanujemy Twoją prywatność.
shares